lusentoj: (Default)
lusentoj ([personal profile] lusentoj) wrote in [community profile] thefridayfive 2018-05-12 09:16 am (UTC)

Mine is:

1. Prepare 98% of meals at home, since I can't eat sugar and wheat + I'm poor anyway so I can't afford to eat pre-made stuff every day.

2. If I'm hungry when I go to the store it's super likely I'll buy pre-made food (usually sushi, rice balls or baked sweet potato), or if I didn't pack enough food for lunch.

3. Grocery store food for two people is around $91 USD a week but I could cut it down a little if I needed to. I tend to buy luxuries like cheese (400 yen for 100g or something), don't buy "only" stuff that's on sale, and we drink $2-3 a day in carbonated water, all of which raises the price. But our grocery bills tend to be half that or less than of other people's just because we eat almost no pre-made food (which costs 2-5x as much as making it yourself).

"Eating out" (usually meaning, grabbing something pre-made at a store when we're hungry downtown) for two people is an average of $13.50 a week apparently. Lower than I thought.

4. To prepare, pressure-cooked sweet potatoes... To eat, it's a tie between fried dried sweet potato, or spring rolls (meat, vegetables, miso, natto, egg, dried garlic flakes), or pulled chicken/pork (I usually mix pork and chicken since chicken is cheaper but pork is more fatty).

5. I can't order anything at most restaurants (especially not on my budget) but out of what I can and have tried, I'd say salt-flavored shish kabab.

Post a comment in response:

If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

If you are unable to use this captcha for any reason, please contact us by email at support@dreamwidth.org